Régi mesterség, amelyből a kémia kialakult. Egyes kutatók szerint Egyiptomból, másik szerint Kínából származik, és innen terjedt át a VIII. században Európába. Célja eleinte a különböző anyagok előállítása volt (pl: üveg, cserép..stb.). Európában kb. a XV. század végéig tartott az alkímia korszaka. A reneszánsz, amely a természettudományos gondolkodásban általános átalakulást idézett elő, a kémiában is új fejlődési szakaszát nyitotta meg. Egyes alkimisták azonban még 1-2 évszázadon keresztül tovább keresték az aranycsinálás titkát.
Manapság sokan azt hiszik, hogy az alkímisták csak és kizárólag aranyat akartak csinálni. A XVI. századtól elszaporodtak az ingyenélők, a csalók, akik nemesek és királyok szolgálatában álltak, és elhitették másokkal hogy majd aranyat csinálnak.
Az alkímia a filozófián, teológián és főleg Arisztotelész tanain alapult. Rengeteget kísérleteztek szinte mindennel. Náluk nem voltak egyenletek, nem mérték az anyagok súlyát, nem mérték miből mennyi lett. Ők nem atomokat láttak az anyagokban vagy vegyületeket. Náluk az anyagoknak volt nemük, szellemük, törekvésük, szándékuk, lelkületük, érzetük, stb. Ezek mozgatták az anyagokat. Szerintük az anyagok azért mozognak a világban, mert a helyüket keresik. Az anyagok konfliktusban vannak egymással, ezek mozgatják a rendszert. Ők fedezték fel a foszfort, ezenkívül sok laboratóriumi eszközt feltaláltak, többek között állványokat, tartókat.
Sajnos sok szélhámos és haszonleső tette az alkímiát jelentéktelenné, rosszá. Később a modern kémia ki is szorította az alkímiát.
Az alkímia alapelve az a felfogás, mely szerint az anyagi világ a négy őselemből: Tűz, Víz, Föld, Levegő; illetve ezek különböző arányú keveredéséből épül fel. A fémek is ugyanilyen összetett testek, különbözőségüket az alkotórészek eltérő aránya okozza. Minden fém a tökéletességre, az arannyá válásra törekszik. A transzmutáció pedig a természetes folyamat meggyorsítása.
Az anime történetében az alkímia egy nagyon fejlett tudományág, melyben két nagyon fontos törvény uralkodik: az ekvivalencia, mely szerint valamit fel kell áldoznod ahhoz, hogy egy másik dolgot lértehozhass, és az emberi transzmutáció szigorú tiltása.
Ez a tudomány nem olyan, mint a valóságban. Itt a hozzá értő emberek különböző transzmutációs körök segítségével végzik el az átalakításokat. Ezekhez 3 lépés szükséges:
1. Egy tárgy molekuláris kompozíciójának megértése.
2. Az alkímikus energia használatán keresztül megszűnik az állomány összes összekapcsolódása.
3. Ezek az atomok rekonstruálódnak valami újjá.
A nagyon jó alkimisták képesek arra, hogy az atomok elemeit is megváltoztassák, vagyis egy teljesen új anyagot hozzanak létre. |